![]() |
|||
![]() |
Mannagrynspudding
Klassiskt, enkelt och gott! Servera varm eller kall efter smak. Som den är eller med saftsås, grädde eller kanske vaniljglass. Du behöverReceptet är för 4 personer.
Gör så härKoka upp mjölk och grädde under vispning. Vispa ner mannagrynen och russinen. Tillsätt socker, salt och vanilj. Koka på låg värme under omrörning i cirka fem minuter, eller tills gröten tjocknat ordentligt. Låt gröten svalna något, men inte helt. Smöra en ugnsfast form noga. Blanda ner ägget i gröten och rör väl. Häll gröten i formen och grädda i 200 grader i cirka 30 minuter. Låt svalna något innan servering.
Morotskaka: KlassikerMorötter i kakan är en fin idé som använts långt tillbaka i tiden. Den vitaminrika roten har en sötaktig smak som passar utmärkt till mjuka kakor. En morotskaka blir dessutom saftig och håller sig fint några dagar i kylen. Prova en god morotskaka med choklad. Eller gör en smakrik kaka med mandel och honung. En klassisk morotskaka med glasyr av färskost är aldrig fel! Vill du ha ett lättare alternativ som trots det smakar riktigt bra ska du prova en mager morotskaka. Garanterat god fika! Nyhetsbrev: pepparochsalt.se startar nyhetsbrev
© 2007-2009 Magnus Carlstedt och SpaceLoops
Denna sajt är en del av Peppar och salt. Allt material är skyddat av upphovsrättslagen. All otillåten användning av våra bilder eller texter är ett lagbrott. Allt missbruk beivras. Redaktör: Magnus Carlstedt, Peppar och salt Annons: Hi-media Advertising Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS |
||


