Glace au four

Glass med marängtäcke är en festlig kombination av varmt och kallt! Det är aldrig fel att laga glass i ugnen!

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 5 dl vaniljglass
  • 4 dl frysta hallon eller blåbär
  • 1,5 dl florsocker
  • 3 äggvitor
  • 1 tsk rent vaniljpulver

Gör så här

Tips!

Detta är en rätt som måste serveras genast när den kommer ur ugnen. Så förvärm gärna ugnen under middagen, och lägg gärna upp glassen och bären i formen och ställ in i frysen. Du kan ha marängen färdigvispad i kylen.

Värm ugnen till 250 grader. Vispa äggvitan hårt och vänd därefter ner sockret i den.

Ta en ugnsfast form eller fat och lägg bären i botten, frysta. Skär glassen i fyra block och lägg den på bären.

Bred ut marängen på glassen och grädda genast tills marängen fått fin färg. Pudra över lite äkta vanilj och servera genast.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt

Namn/signatur: 
825

Postat av nanax@telia.com den 31 december 2009

Svara på denna kommentar

Under bar sida...kommer igen...länkar till din sida

mvh Jeanette www.jeanett.net

Postat av Jeanette den 18 oktober 2008

Svara på denna kommentar

Bakabullar

Äppelbullar

Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!

Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!

 bakabullar.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Kakor

Äppelfest!

Äpplen kan användas till de mest skilda rätter. Från äppelmos till kryddig äppelkaka.

bakakaka.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Sopprecept

Goda soppor

En god soppa till helgen? Många av nya recept på sopprecpt.se!

Förrätt, varmrätt eller efterrätt ? soppan platsar på många ställen i menyn. Milt och lättlagat eller mustigt och smakrikt, det finns en soppa för varje tillfälle.

Vegetarisk morotssoppa, potatis- och purjolökssoppa eller en rustik köttsoppa? Nu har vi gjort en stor uppdatering av sopprecept.se ? sajten med många bra recept för soppälskare. Fler recept, nya varianter och fler bilder. Krämig kycklingsoppa? Kanske en tallrik Borsjtj ? rödbetssoppa?

Titta in på en tallrik soppa, vi vet att den kommer att smaka bra!

 sopprecept.se

Efterrätter

Maräng

Påsken är här! Spara några ägg till efterrätten och gör helgens godaste fruktmaräng!

efterratter.se

Scones

Majsscones

När solen tittar fram känns det helt rätt med solgula scones! Baka goda majsscones och njut dem nybakta.

scones.se


Efterrätter

Krydda kakan!

En god kaka till kaffet är aldrig fel. Prova en Ingerfärs- och kardemummakaka till efterrätt eller fika!

Ingefära är en spännande och användbar krydda. Denna smakrika rot som stammar från Kina passar fint i matlagninen. I det asiatiska köket har den använts långt tillbaka i tiden och är en viktig krydda.

Dessutom har den också använts som läkeväxt, bland annat för sina antiinflammatoriska egenskaper.

Men ingefära passar också fint som smaksättare i kakor av olika slag, de välkända pepparkakorna vi bakar varje jul är ett bra exempel. Tillsammans med kardemumma ger ingefäran också fin smak åt sockerkakan. Prova ett nytt recept på Ingerfärs- och kardemummakaka till fikat. Ett enkelt och annorlunda sätt att smaksätta kakan. Servera med vispad grädde eller vaniljglass och du har en kaka som passar lika bra som efterrätt som till eftermiddagsfika!

Smaklig och kryddig fika!

 efterratter.se

Lasagne

Läcker vegomat

Lasagne är mångas helgfavorit. Men den behöver inte lagas med köttfärs och ostsås. Prova en vegetarisk lasagne till helgen!

lasagne.nu

Fisksoppa

Fisk + tomat och halloumi

Fisksoppa kan vara både lättlagat och enkelt. Gör en läcker soppa med tomat och tärnad halloumi. En vardagssoppa som smakar fest!

fisksoppa.se


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1